Borelioza jest chorobą, którą często diagnozuje się latem i wczesną jesienią. Do zakażenia dochodzi na skutek ukąszenia kleszcza, dlatego należy być wyczulonym na pewne objawy, które mogą wskazywać na chorobę. Kiedy wykonać badania na boreliozę? Czy warto wysyłać kleszcza do badania?
Wśród żołnierzy stacjonujących na granicy z Białorusią coraz powszechniejszą chorobą jest borelioza. Z wiadomości uzyskanych od Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że problem jest znany, ale wciąż nie ma skutecznego rozwiązania.
Jakby w Polsce było mało kleszczy, pojawił się kolejny gatunek. To nie jest dobra wiadomość, ponieważ jest to jeden z największych i najbardziej drapieżnych rodzajów kleszczy, który nie tylko przeraża, ale i przenosi egzotyczne choroby.Afrykańskie kleszcze wędrowne do tej pory spotykano głównie w Afryce, Azji oraz na południu Europy. Teraz, z powodu ocieplenia klimatu, pojawiły się także w Polsce. Istnieje również możliwość, że zostały przyniesione przez migrujące ptaki. Egzotyczne pajęczaki zaobserwowano m.in. na Dolnym Śląsku, ale mogą już występować w całym kraju. Lepiej na nie uważać.
104 tys. Polaków zachorowało w ubiegłym roku na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Jak wyjmować kleszcze z ciała? – Jak najszybciej. Najprosteze i najtańsze spsoby są najlepsze - uważa dr inż. Anna Wierzbicka, zoolog, biolog i leśnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podpowiadamy, jak skutecznie i bezpiecznie zrobić to samodzielnie.– Nie ma już regionu w Polsce, w którym nie występują – mówi o chorobach „złapanych” od kleszczy prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Kleszcze wbrew pozorom nie spadają z drzew, bo wspinają się maksymalnie na półtora metra. Jak to możliwe, że znajdujemy je we włosach, pod pachami czy za uszami? Albo dostały się tam, gdy otarliśmy się o krzaki, leżeliśmy na trawie, albo „sprzedał” je nam choćby nasz pies – nawet jeśli tylko łaził nam się do nóg, kleszcze mogły błyskawicznie wspiąć się po naszym ciele – mają „detektor”, który błyskawicznie kieruje je do miejsc, w których temperatura ciała jest wyższa. Dlatego po powrocie z lasu czy parku, idźmy od razy pod prysznic – statystycznie 30 procent kleszczy z nas wtedy spłynie. Potem obejrzyjmy dokładnie całe ciało, włącznie z jego zakamarkami. Co, jeśli znajdziemy kleszcza? Nie panikujmy. Podpowiadamy co robić, by sobie nie zaszkodzić.
Upalne lata i łagodne zimy powodują, że kleszczy jest coraz więcej. Trzeba na nie uważać nie tylko na łąkach i w lasach, ale są też zagrożeniem w ogrodach i parkach miejskich. Wybierając się na spacer, warto spryskać skórę specjalnym preparatem odstraszającym kleszcze. Nie zapominajmy też o całorocznej ochronie naszych psów i kotów. Tylko, co zrobić, kiedy kleszcz już się wkręci? Jak go poprawnie wyciągnąć, by uniknąć zarażenia boreliozą?"Traktujcie kleszcza jak tubkę z boreliozą, którą możecie wcisnąć pod skórę" – przestrzega Agnieszka Graclik, zoolog, autorka fanpejdża “pani z pszyry”. Na swoim Facebooku omówiła, jak wyjmować kleszcza i czego należy unikać. Przedstawiamy jej instrukcje.